top of page

Kurzy českého jazyka
Курси чеської мови

Pokud chcete pracovat jako ukrajinská asistentka pedagoga, musíte prokázat pouze základní znalost českého jazyka k domluvě s českým vyučujícím. Pokud chcete pracovat na české škole jako učitelka, musíte se prokázat certifikátem o úrovni alespoň C1 v českém jazyce. Pro práci na pozici asistentky pedagoga vám bude stačit český jazyk na úrovni B2. 

Některé kurzy můžete absolvovat v:

a) tzv. integračních centrech. To jsou pracoviště po celé republice, která pomáhají cizincům s integrací – jazykové kurzy a další potřeby,

b) na dalších pracovištích, která se zapojila do pomoci Ukrajincům,

c) v online prostředí.

Якщо ви хочете працювати вчителем - з 1 вересня 2022 року вам потрібно буде володіти чеською мовою на рівні B2 або C1 та скласти мовний іспит. 

Ви можете шукати мовні школи відповідно до регіону, в якому ви зараз проживаєте. Деякі курси можна проходити в

(a) так званих інтеграційних центрах. Це центри по всій країні, які допомагають іноземцям з інтеграцією - мовними курсами та іншими потребами.

б) на інших робочих місцях, які займаються допомогою українцям.

Co hledáte?
Що ви шукаєте?

Chci znát svou úroveň češtiny

Online kurzy češtiny pro samostudium

Nabídky kurzů

Jakou máte úroveň českého jazyka?

Než se pustíte do studia, je vhodné zjistit, jaká je vaše úroveň českého jazyka. Udělejte si některý z těchto testů. Upozorňujeme, že testy nejsou na našem webu!

Перш ніж почати навчання, варто з'ясувати, на якому рівні ви володієте чеською мовою. Пройдіть один з цих тестів. Зверніть увагу, що тести не розміщені на цьому сайті!

Jaké jsou jazykové úrovně? | Які існують мовні рівні?

A1: Začátečník (Beginner) - jste schopní porozumět a používat základní fráze a slovní zásobu týkající se jednoduchých situací.

A1: Початковий - ви здатні розуміти і використовувати основні фрази та лексику, пов'язані з простими ситуаціями.


A2: Základní úroveň (Elementary) - umíte komunikovat v jednoduchých každodenních situacích a vyjádřit základní potřeby.

A2: Елементарний - ви можете спілкуватися в простих повсякденних ситуаціях і висловлювати основні потреби.


B1: Středně pokročilý (Intermediate) - jste schopní komunikovat v běžných situacích, vyjádřit svůj názor a porozumět hlavní myšlence textu.

B1: Intermediate - ви здатні спілкуватися в повсякденних ситуаціях, висловлювати свою думку та розуміти основну ідею тексту.


B2: Pokročilý (Upper Intermediate) - dokážete komunikovat s jistou plynulostí a spontánností, vyjádřit složitější názory a porozumět náročnějším textům.

B2: Просунутий (Upper Intermediate) - ви можете спілкуватися з певною швидкістю та спонтанністю, висловлювати більш складні ідеї та розуміти більш складні тексти


C1: Pokročilý (Advanced) - umíte komunikovat plynule a efektivně v různorodých situacích, porozumět složitým textům a vyjádřit se s vysokou přesností a jasností.

C1: Просунутий - ви можете вільно та ефективно спілкуватися в різних ситуаціях, розуміти складні тексти та висловлюватися з високою точністю і ясністю.

Testizer je i v ukrajinštině

Також доступно українською мовою

Test pro vyšší úrovně

Тест для вищих рівнів

Rozřazovací testy pro všechny úrovně

Вступні тести для всіх рівнів

Zkuste si vyplnit modelové testy, abyste věděli, jak jste na tom před jazykovou zkouškou!

Пройдіть пробні тести, щоб дізнатися, як у вас справи перед іспитом з іноземної мови!

ONLINE kurzy – SAMOSTUDIUM | САМОСТУДІЯ

NAUČ MĚ TO! | НАВЧИ МЕНЕ

Vytvořený neziskovou organizací Člověk v tísni. Určený je hlavně pro ukrajinské asistentky a asistenty pedagoga. Zájemci ho mohou využít ke samostudiu podle vlastního tempa.

Створений неприбутковою організацією "Людина в біді". Призначений переважно для українських асистентів вчителів. Його можна використовувати для самостійного навчання у власному темпі.

Red Monster kurzy

Základy českého jazyka pro ukrajinské občany. ZDARMA!

Базовий курс чеської мови для громадян України. БЕЗКОШТОВНО!

Movapp

Komunitní projekt, se kterým se naučíte češtinu pro základní životní situace. Když Movapp nainstalujete jako mobilní aplikaci, můžete ho používat i bez připojení k internetu.

Громадський проект для вивчення чеської мови для базових життєвих ситуацій. Якщо ви встановите Movapp як мобільний додаток, ви зможете користуватися ним навіть без підключення до Інтернету.

KURZY ČEŠTINY PRO CIZINCE 
КУРСИ ЧЕСЬКОЇ ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ

Centrum pro integraci cizinců natočilo 41 výukových videí, která si můžete pustit. 

Центр інтеграції іноземців створив 41 навчальний відеоролик, які ви можете переглянути.

Učebnice češtiny ke stažení
Підручники чеської мови для завантаження

První pomoc v češtině 
Перша допомога чеською мовою

Speciální učební materiál pro ukrajinské uprchlíky. Materiál První pomoc v češtině může být využit staršími žáky, studenty středních
škol a dospělými.

Спеціальний навчальний матеріал для українських біженців. Посібник "Перша допомога чеською мовою" може бути використаний старшокласниками, учнями середніх шкіл та дорослі.

Sada výukových materiálů češtiny pro cizince - zdarma 

Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK dává volně k dispozici sadu výukových materiálů češtiny pro cizince. 
Od začátečníků po úroveň B1/B2.

Кафедра чеської мови та теорії комунікації факультету мистецтв Карлового університету надає у вільний доступ набір навчальних матеріалів чеською мовою для іноземців. 
Від початківців до рівня B1/B2.

Nabídky kurzů v integračních centrech a dalších institucích
Пропозиції курсів в інтеграційних центрах та інших установах

Po celé České republice najdete integrační centra, která se specializují na jazykovou pomoc a vzdělávání. Některá centra nabízí kurzy pro ukrajinské uprchlíky zdarma a některá v současné době ne. Snažíme se databázi udržovat aktuální, ale nejlepší je se s daným centrem spojit a zeptat. U každého centra najdete tlačítko, které vás dostane na jejich webové stránky. 

По всій Чеській Республіці ви знайдете інтеграційні центри, які спеціалізуються на мовній допомозі та освіті. Деякі з них пропонують безкоштовні курси для українських біженців, а деякі - ні. Ми намагаємося підтримувати базу даних в актуальному стані, але найкраще зв'язатися з центром і запитати. Для кожного центру ви знайдете кнопку, яка переведе вас на його веб-сайт.

JIHOČESKÝ KRAJ

KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Znáte interaktivní UMapu?
Чи знайомі ви з інтерактивною мапою UMap?

Najdete v ní například kde je nejbližší lékař, kam dát ukrajinské děti do školky a školy, kde je poradna, psychologická pomoc nebo místo setkávání lidí, kteří přišli z Ukrajiny. Každý den přidává portál StojímeZaUkrajinou nová místa.

Наприклад, можна дізнатися, де знаходиться найближчий лікар, куди влаштувати українських дітей в дитячий садок і школу, де є консультаційний центр, психологічна допомога або місце зустрічі для людей, які приїхали з України. Щодня портал StojímeZaUkrainou додає нові місця.

Máte dotaz? Připomínku?
Něco vám na webu chybí?
Napište nám!

У вас є питання? Коментар?
Чогось не вистачає на сайті?
Напишіть нам!

Děkujeme za odeslání!

bottom of page